Stosowanie urządzeń transportu bliskiego ma swoje głębokie uzasadnienie z punktu widzenia odmiennych form aktywności, zwłaszcza na odcinku związanym z szeroko pojmowaną logistyką. Jeśli ktoś chce realizować na przykład działania związane z przenoszeniem gabarytów na niewielkich dystansach, ma ku temu wszelkie możliwości. Służy temu stosowanie wszelkiego rodzaju suwnic, dźwigów, a także innych akcesoriów, które mogą okazać się pomocne. Można w tym kontekście wymienić również żurawie aluminiowe, za pomocą których można przenosić obiekty, a także używać ich w celu przygotowania elementów rozmaitej infrastruktury na przykład w halach produkcyjnych czy w przestrzeniach magazynowych.

Rozwiązań jest w praktyce wiele, a specjaliści sami najlepiej wiedzą, które z nich sprawdzą się optymalnie w danym scenariuszu.

Nie tylko żurawie aluminiowe, czyli UDT w praktyce

Rozwiązania spotykane obecnie na rynku urządzeń transportu bliskiego (UDT) są dziś na tyle różnorodne, że każdy będzie w stanie znaleźć taką opcję, jaka będzie dostosowana do indywidualnych oczekiwań – także tych naprawdę niestandardowych. Istnieją na polskim rynku ściśle wyspecjalizowane podmioty, które zajmują się tą sferą. Oznacza to, że można od nich swobodnie wypożyczać potrzebne elementy, co naturalnie spotyka się z niemałym zainteresowaniem, choćby wśród firm wytwórczych lub obsługujących na co dzień wszelkiego rodzaju procesy logistyczne.

Żurawie aluminiowe są jednymi z wykorzystywanych elementów. Naturalnie są też wspomniane już wcześniej dźwigi bądź suwnice, których możliwości techniczne również są bardzo duże. Trzeba tylko zdecydować się zawsze na te narzędzia, które pasują do specyfiki realizowanych zadań.

Zaawansowane żurawie aluminiowe – budowa techniczna

Standardowy model żurawia aluminiowego użytkowanego w procesie logistycznym nie zalicza się do specjalnie skomplikowanych.

Urządzenie takiego posiada ramię wysięgnikowe, zazwyczaj o długości około dwóch metrów, aczkolwiek w praktyce może to wyglądać odmiennie w zależności od wybranego modelu. Istnieją różne sposoby stabilizowania żurawi na wybranej pozycji. Może się to odbywać poprzez kotwienie, jak też z wykorzystaniem specjalnych kołków lub dodatkowych uchwytów podłogowych. Często producenci proponują klientom gotowe akcesoria montażowe, jakie powinny sprawdzić się w zdecydowanej większości scenariuszy użytkowych.

Stanowi to spore ułatwienie i przyspiesza uruchomienie całej infrastruktury w danym miejscu.

Jak urządzenia transportu bliskiego pomagają specjalistom

Komuś może się wydawać, że konieczność transportowania jakiegoś elementu na niewielką odległość nie powinno stanowić większego problemu, jednakże w praktyce sprawy mogą wyglądać zgoła inaczej. Świetnym przykładem są elementy o bardzo dużym ciężarze – maszyny przemysłowe, kontenery załadowane towarami, pojazdy czy duże komponenty metalowe. Jeśli one mają być przeniesione nawet na kilka centymetrów, konieczne jest zastosowanie takich urządzeń, które na to pozwolą.

W takich sytuacjach cały osprzęt powiązany z UDT okazuje się nieodzowny, a żurawie aluminiowe to jedna z opcji. Osoby znające się na logistyce gabarytowej będą najlepiej wiedziały, po co sięgnąć. Najważniejsze to nie zdawać się w takich sytuacjach na przypadek, tylko stawiać na ten sprzęt, który w danym kontekście naprawdę będzie optymalnie przystosowany do realizowanych przedsięwzięć. Chodzi zwłaszcza o prawidłowe dobranie maszyn względem przewidywanych obciążeń roboczych.