Kiedy zbyt wiele dzieje się w naszym życiu, zwłaszcza negatywnych rzeczy, może się okazać, że będzie nam trudno normalnie funkcjonować i radzić sobie z emocjami. W takich przypadkach niejednokrotnie bardzo ważna jest pomoc specjalisty, który pomoże nam spojrzeć na to wszystko z większego dystansu i pokaże, w jaki sposób radzić sobie z uczuciami, które nam towarzyszą, tak abyśmy mogli normalnie żyć. Taka terapia może być indywidualna, jak i grupowa, może trwać różną długość czasu, w zależności od potrzeb, a to oznacza, że zawsze powinniśmy ją dobierać pod swoje potrzeby. Dlatego też warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, jacy psychoterapeuci działają w naszej okolicy i którzy z nich cieszą się największym zaufaniem wśród pacjentów. Jeśli nie chcemy nigdzie jeździć, bo na przykład mamy zbyt daleko do psychoterapeuty, który wzbudził nasze największe zainteresowanie, to zawsze można się zastanowić nad psychoterapią online.

Tutaj nie będziemy musieli się martwić dojazdami, może się okazać, że wszystko będzie nam łatwiej dopasować, ale czy takie rozwiązanie jest skuteczne?

Przede wszystkim ma nam pomóc

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty, to przede wszystkim ma nam on pomóc. Ma nas naprowadzić, ma sprawić, że dzięki jego pytaniom łatwiej będzie nam sobie wszystko poukładać w głowie. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby zastanowić się czy taka psychoterapia online będzie tak samo skuteczna, jak ta prowadzona twarzą w twarz. Tak naprawdę wiele zależeć będzie tutaj od samego terapeuty, ale również od naszego nastawienia. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, że im bardziej pozytywne będzie nasze nastawienie, tym lepsze efekty da taka psychoterapia online.

Dodatkowo musimy się wyłączyć z myślenia, że rozmawiamy z komputerem, oczywiście na początku taka rozmowa może być dla nas bardziej krępująca, ale jeśli przełamiemy te pierwsze opory, to wówczas może się okazać, że będzie łatwiej rozmawiać. Co więcej, może się również okazać, że właśnie ta fizyczna odległość sprawi, że łatwiej będzie nam się otworzyć w tych najtrudniejszych kwestiach.

O tym także pamiętajmy


Korzystając z psychoterapii online będziemy mieli trochę inny kontakt z terapeutą, a to oznacza, że będzie on miał większe możliwości, aby przesłać nam różnego rodzaju materiały, które mogą się okazać pomocne podczas terapii. Mogą to być linki do artykułów, które pozwolą nam inaczej spojrzeć na naszą sprawę, mogą to być jakieś zadania do wykonania, prace do przejrzenia, a to oznacza, że w ten sposób nasza terapia będzie dodatkowo wspierana, co może się okazać bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Z pewnością najlepiej będzie, jeśli się zapiszemy na taką psychoterapię online i sprawdzimy czy jest to forma odpowiednia dla nas.

Czy faktycznie będzie nam pomagała, czy jednak ta fizyczna odległość od terapeuty, w naszym przypadku będzie bardziej przeszkodą. Nie mniej, jeśli będziemy otwarci na tego typu doświadczenia, to mogą się one okazać świetnym rozwiązaniem.