Działanie samochodu jest zależne od różnych czynników. Każdy kierowca i zarazem posiadacz własnego pojazdu zwykle dokłada wszelkich starań, aby jego sprzęt działał odpowiednio i sprawdzał się w codziennych działaniach. Jednakże czy tak będzie zależy w niemałym stopniu od tego, czy pojazd jest należycie zadbany. Warto w tym kontekście pamiętać o bardzo istotnych kwestiach związanych z konserwacją aut, które muszą być poddawane regularnym przeglądom. Niektóre z nich mają obowiązkowy charakter, co znajduje swoje odbicie w regulacjach prawnych. Poza tym jednak należy postarać się we własnym zakresie, aby samochód sprawował się jak najlepiej, co bywa problematyczne. Dobrze jest mieć samochód, w który nie trzeba przesadnie inwestować, ponieważ wzrost kosztów eksploatacji zawsze stwarza problemy. Na co zatem zwrócić uwagę, aby pojazd spisywał się doskonale na większych oraz mniejszych dystansach?

Dobrej klasy oleje silnikowe kluczem do sprawnego napędu

Silniki potrzebują do działania odpowiedniego paliwa. Najczęściej wybór pada na klasyczną benzynę lub ropę. Bez względu na charakter napędu, koniecznym elementem wpływającym na jego pracę jest też smarowanie. To odbywa się na bieżąco w trakcie pracy maszyny, a czynnikiem smarującym są zawsze oleje silnikowe. Zwykle kierowcy wybierają jeden preparat i trzymają się go konsekwentnie. Wybór rynkowy jest naprawdę szeroki, ponieważ z łatwością trafimy na olej przeznaczony do użytkowania z konkretnymi typami pojazdów i wariantami silników.

W przypadku maszyn nowych, prosto z salonu, producenci motoryzacyjni nierzadko rekomendują klientom konkretne rozwiązania w tym zakresie. Nie zawsze wybór pada na te rekomendacje, zwłaszcza gdy szuka się oszczędności.

Czy dobre oleje silnikowe muszą wiele kosztować?

W przypadku smarowania silników bardzo duże znaczenie mają indywidualne preferencje kierowców, ale oprócz nich także to, do jakich środków przystosował się silnik. Jeśli na przestrzeni lat jeden konkretny olej spisuje się poprawnie, nie ma sensu zmieniać go. Czasami przy takich zmianach okazuje się, że nowa mieszanka wpływa negatywnie na działanie napędu, a tego przecież nie chcemy. Bywa, że wybierane przez kierowcę oleje silnikowe wcale nie zaliczają się do tych drogich, a jednak sprawdzają się świetnie. Znaczy to tylko tyle, że nie zawsze kwestie finansowe przesądzają o jakości produktu. Z olejami jak widać bywa podobnie i nie ma w tym specjalnego zaskoczenia dla żadnego doświadczonego konsumenta.

Oleje silnikowe – warto słuchać naszego mechanika

Fachowcy zajmujący się naprawą i konserwacją aut często mają sporo do powiedzenia na temat olejów. Warto zwrócić uwagę na to, co mówią, ponieważ ich porady są zazwyczaj dużo więcej warte niż reklamy oglądane w mediach. Mechanik serwisujący pojazdy świetnie orientuje się w specyfice oferowanych w sprzedaży preparatów. Może więc rekomendować oleje silnikowe, bazując na swoim zawodowym doświadczeniu. Właśnie to powinno liczyć się dla kierowców w pierwszej kolejności.

Słuchamy zatem specjalistów.