Izolacja jest tematyką dość szeroką. Można mówić o izolacji termicznej, która ma kluczowe znaczenie w kontekście obiektów budowlanych, ale na tym rzecz jasna temat się nie kończy. Generalnie w izolacji chodzi o to, aby chronić się przed pewnymi negatywnymi konsekwencjami wywołanymi przez różnorodne czynniki fizykochemiczne czy biologiczne. Warstwa izolacji termicznej chroni nasze domy i mieszkania przed chłodem i przed ucieczką ciepła. Z kolei izolacja wodna ma sprawić, że wilgoć i woda nie będą przenikać na przykłady w ściany i fundamenty budowli, co prowadzi do ich systematycznej degradacji i może też przynieść nieproszonych gości w postaci szkodliwych dla zdrowia grzybów. A co z prądem elektrycznym? Także przy nim izolacja jest ważna.

Taśmy elektroizolacyjne – niezbędne w czasie prac nad prądem

Kluczowym i najpowszechniejszym zastosowanie dla taśm tego typu jest zabezpieczanie połączeń pomiędzy przewodami. Zawsze pozostaje przy nich fragment odkrytych drutów (zazwyczaj miedzianych), które siłą rzeczy znajdują się pod napięciem. Celem ochrony przed przypadkowym dotknięciem i porażeniem takim łączeniem, konieczne jest zastosowanie odpowiednich izolatorów. Taśmy elektroizolacyjne dostępne w sprzedaży są wykonane zwykle z tworzywa sztucznego, posiadają też warstwę kleju. Sprawa jest prosta. Ponieważ tworzywa sztuczne nie przewodzą prądu i nie wchodzą z nimi w zwarcia, taśma taka sprawdzi się w charakterze efektywnego izolatora. Gama takich taśm w sprzedaży jest naprawdę szeroka – różnią się one zarówno ceną, jak i deklarowanymi przez producentów właściwościami.

Skuteczne taśmy elektroizolacyjne na wyposażeniu każdego elektryka

Osoby pracujące zawodowo z energią elektryczną powinny mieć w swoim ekwipunku odpowiednią ilość taśm o takim działaniu. Rozwiązania te są koniecznością, ponieważ to bardzo prosty, a jednocześnie naprawdę efektywny sposób na zapobieganie przypadkowym porażeniom czy wyładowaniom odkrytych przewodów. Taśmy elektroizolacyjne są łatwe w użytkowaniu, a ich aplikacja w odpowiednie miejsca zajmuje dosłownie chwilę. Ta chwila może być na wagę czyjego zdrowia lub życia. Zmniejszeniu ulega również ryzyko zaistnienia pożarów, ponieważ iskra nie będzie miała szansy się wytworzyć i spowodować zaprószenia ognia w jakimś miejscu. Poza tym zakup taśm jest niewielkim wydatkiem – nawet wówczas, gdy wybór padnie na te z droższych.

Taśmy elektroizolacyjne – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Gama taśm izolacyjnych w sprzedaży jest szeroka. Różnią się one podstawowymi parametrami, takimi jak szerokość oraz kolor. Właśnie kolorystyka miewa spore znaczenie, ponieważ warto dobierać izolację zgodna kolorami z przewodami. Czasami konieczne jest też oznaczenie jakiegoś fragmentu izolacji inną barwą – to już meandry pracy elektryków dają o sobie znać. Najważniejsze, aby taśma miała odpowiednią grubość zapewniającą poprawne izolowanie przewodów. Liczy się też solidna, trwała warstwa klejąca – najlepiej na bazie kauczuku. Taśmy elektroizolacyjne z PCW są zwykle odporne na moc do 600V.

Można je stosować przy instalacjach w domach i mieszkaniach, a także w warunkach przemysłowych.