Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w przemyśle wykorzystuje się wiele różnych materiałów, które mają określone zadanie do spełnienia. Dodatkowo warto też wiedzieć, że niektóre z nich mają działać ochronnie, inne wzmacniająco, a jeszcze inne mają sprawić, że dwa elementy zostaną ze sobą połączone. To też oznacza, że za każdym razem należy tutaj wybierać materiały wysokiej jakości, co do których nie będziemy mieli najmniejszych wątpliwości, że faktycznie spełnią swoje zadanie i nie będziemy musieli się martwić, że dojdzie do jakiejś awarii w najmniej spodziewanym momencie.

Dlatego też warto zobaczyć jak działają elastyczne pianki poliuretanowe i jakie mają właściwości, tak abyśmy wiedzieli, kiedy można z nich skorzystać. Może się okazać, że ta wiedza przyda nam się nie tylko w przemyśle, ale również niejednokrotnie podczas domowych prac.

Na co możemy liczyć?

Przede wszystkim jeśli chodzi o elastyczne pianki poliuretanowe, to powinniśmy mieć świadomość, że ma ona niesamowite parametry termiczne.

Dzięki temu możemy je stosować zarówno w miejscach, w których występuje temperatura nawet do – 200 stopni Celsjusza, jak i w takich, gdzie dochodzi ona do 135 stopni. To daje nam naprawdę niesamowite możliwości, dzięki czemu właśnie tak chętnie jest ona wykorzystywana nie tylko w domowych pracach, ale przede wszystkim w przemyśle. Tym bardziej, że dodatkowo jest ona w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie, jak również odporna jest na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby grzyby i pleśnie.

To właśnie sprawia, że tego typu elastyczne pianki poliuretanowe możemy bardzo często spotkać w różnych miejscach, gdzie mamy do czynienia z pracami remontowo – budowlanymi. Z jednej strony izoluje termicznie, z drugiej pozytywnie wpływa na akustykę, a dodatkowo jeszcze możemy takie elastyczne pianki poliuretanowe stosować podczas uszczelniania różnych powierzchni, jeśli chcemy mieć pewność, że nie będzie się pod nie przedostawała woda.

O tym także warto pamiętać

Jeżeli zastanawiamy się nad tym czy mamy korzystać z elastycznej pianki poliuretanowej, to warto mieć świadomość, że świetnie trzyma się ona powierzchni, na którą ją nakładamy.

Zarówno wówczas, gdy używamy jej w poziomie, jak również wówczas, gdy nakładamy ją w pionie. Istotną informacją może być również to, że takie elastyczne pianki poliuretanowe stosunkowo szybko twardnieją, a gdy już do tego dojdzie, można je bardzo łatwo obrobić, tak aby w razie potrzeby całość prezentowała się jak najlepiej wizualnie. Oczywiście to nie oznacza, że takie elastyczne pianki poliuretanowe nie mają żadnych wad.

Możemy do nich zaliczyć z pewnością fakt, że są one bardzo łatwopalne, a więc ich stosowanie nie zawsze jest bezpieczne i czasami trzeba to dokładnie przeanalizować. Dodatkowo jeszcze powinniśmy wspomnieć, że jest ona mało odporna na działanie promieni UV, a więc to także powinniśmy wziąć pod uwagę jeśli rozważamy zastosowanie takiej elastycznej pianki poliuretanowej. Nie ulega wątpliwości, że tego typu materiały są bardzo często wykorzystywane w przemyśle, zwłaszcza tam, gdzie są prace remontowe i budowlane.

Im więcej będziemy wiedzieli o tego typu produktach, tym łatwiej będzie nam zdecydować o tym, gdzie możemy je wykorzystać, a w jakich miejscach lepiej z nich zrezygnować.