Coraz więcej drukujemy, a co jeszcze ważniejsze, nanosimy takie wydruki na różnego rodzaju powierzchnie, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nawet nie pomyślał. Oczywiście, żeby taki druk spełniał swoje zadanie i jak najdłużej się utrzymywał, musimy dopasować metodę jego nakładania, do miejsca, w którym ma być on wykonany. Dlatego warto sprawdzić czym charakteryzuje się sitodruk, w jaki sposób jest nakładany, oraz gdzie możemy go zastosować. Co zrozumiałe, każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony, a to oznacza, że powinniśmy zapoznać się z tym, jakie zalety i wady ma sitodruk. Wówczas łatwiej będzie nam ocenić, czy jest to coś, z czego chcemy skorzystać, czy jednak powinniśmy poszukać innej metody drukowania.

Co daje nam sitodruk?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że sitodruk to metoda drukowania, która wykorzystuje specjalną siatkę. Posiada ona niewielkie otwory, które pozwalają przenikać farbie, a jednocześnie mamy pewność, że odbitka zachowa najwyższą jakość.

Taki sitodruk sprawi, że to co będziemy chcieli nadrukować będzie mogło przyjmować najróżniejsze kształty, a co się z tym wiąże, będziemy mogli taki nadruk nakładać na najróżniejsze powierzchnie. Jeśli zdecydujemy, że chcemy wykorzystać sitodruk, to warto wiedzieć, że jest to bardzo wytrzymała metoda. To oznacza, że jeśli grafika na naszej bluzce zostanie nałożona właśnie tą metodą, to nawet po wielu praniach nic złego się z nią nie stanie. Jest on również odporny na działanie wody czy promieni UV, a to oznacza, że możemy sitodruk nakładać nie tylko na odzież, ale również na plastik, mając pewność, że nic się z nim nie będzie działo, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Co musimy wziąć pod uwagę wybierając sitodruk?

Jeśli zdecydowaliśmy, że chcemy skorzystać z techniki jaką jest sitodruk, to musimy mieć świadomość, że jest stosunkowo mało wydajny, a to oznacza, że takie drukowanie jest bardzo czasochłonne. Dlatego przy większej ilości nadruku, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chcemy, żeby sitodruk dobrze się prezentował, to powinniśmy postawić na wysokiej jakości materiały i farby, bo w przeciwnym razie może się okazać, że czerń z tła będzie przebijała przez białe literki, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

No i jeśli chcemy wykorzystać sitodruk, to pamiętajmy, że im więcej będziemy chcieli drukować, tym korzystniejsze cenowo będzie takie rozwiązanie. Chcąc mieć pewność, że efekt naszych działań będzie się utrzymywał przez długi czas, powinniśmy stawiać na wysoką jakość materiałów, z których będziemy tutaj korzystać. Prawda jest taka, że sitodruk możemy wykorzystać na najróżniejszych powierzchniach. Nie będzie tutaj miało znaczenia to, jakiej są one wielkości, czy będzie to plastik, tkanina, folia czy karton. Co więcej, sitodruk będzie mógł być wykorzystany również wówczas, gdy nasz nadruk będziemy chcieli umieścić na drewnie czy metalu, a to oznacza, że ma on naprawdę szerokie zastosowanie. Dodatkowo, chcąc mieć pewność, że to co drukujemy, wytrzyma działanie różnych warunków atmosferycznych, powinniśmy się zdecydować właśnie na sitodruk, bo wówczas będziemy mieli pewność, że nawet po dłuższym czasie, wszystko będzie się prezentowało tak, jakby dopiero co zostało nałożone. Koniecznie też zwróćmy uwagę, że choć ta metoda jest dość czasochłonna, to jednak daje nam największą gwarancję, że z naszym nadrukiem nic złego nie będzie się działo.

Nic więc dziwnego, że wykorzystywana jest nawet przy tworzeniu billboardów.