Jeśli wystawiamy faktury, które mają stosunkowo krótki termin zapłaty, to z pewnością nie musimy się obawiać, że dojdzie u nas do zastoju finansowego. Jeżeli jednak wystawiamy faktury, które mają dość długi termin spłaty, a do tego opiewają na wysokie kwoty, to może się okazać, że w pewnym momencie wpadniemy w kłopoty, bo nie będziemy mieli zapewnionej płynności finansowej. Dlatego też, jeśli wystawiamy takie faktury z dłuższym terminem płatności, to warto się zastanowić, czy najlepszym rozwiązaniem dla nas nie będzie faktoring. To będzie oznaczało, że nasze faktury będzie przejmowała specjalna firma, która od razu wypłaci nam potrzebne pieniądze, a jednocześnie, gdy minie termin zapłaty za daną fakturę, pieniądze spłyną do niej. Decydując się na skorzystanie z rozwiązania jakim jest faktoring zyskujemy pewność finansową, co pozwoli nam na lepsze planowanie inwestycji, a dodatkowo jeszcze da pewność, że będziemy mieli cały czas zachowaną płynność finansową.

Jakie są zasady jeśli chodzi o faktoring?

Z pewnością zastanawiamy się nad tym, jakie warunki musimy spełnić i czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o faktoring. Jak się okazuje, przede wszystkim takiej firmie oferującej tego typu usługę, możemy przekazać tylko te faktury, które mają bardzo długi termin płatności i co ważne, które nie są przeterminowane. Dodatkowo jeśli decydujemy się na faktoring, to dokładnie musimy się zapoznać z umową, bo tylko wówczas będziemy mogli sprawdzić, jaka dokładnie kwota będzie nam wypłacona. Pamiętajmy, że takie firmy proponujące nam faktoring pobierają prowizję, jednak może się okazać, że nawet jej zapłacenie będzie dla nas bardziej korzystne, niż czekanie, aż minie kilkutygodniowy okres zapłaty za fakturę. Jedno jest pewne, jeśli zdecydujemy się na faktoring, będziemy mogli szybko uzyskać gotówkę, na którą normalnie musielibyśmy długo czekać, co mogłoby się przełożyć na problemy finansowe i nasze możliwości inwestowania.

Dlaczego faktoring jest tak często wykorzystywany?

Jeśli prowadzimy firmę, której usługi opłacane są zazwyczaj ze sporym opóźnieniem, to musimy się liczyć z tym, że z każdą kolejną taką fakturą, będziemy mieli coraz więcej pieniędzy, na które będziemy musieli czekać i z których nie będziemy mogli korzystać w najbliższym czasie. Dlatego w takim momencie lepiej wybrać faktoring, ponieważ tutaj pieniądze otrzymujemy po kilku minutach, a to oznacza, że praktycznie od razu możemy nimi obracać. Będziemy mogli je wykorzystać na zapłacenie pensji pracownikom, na rozpoczęcie nowych inwestycji, jak również pokrycie różnego rodzaju składek na rzecz państwa. To oznacza, że jeśli zdecydujmy się na faktoring, będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo, że popadniemy w problemy finansowe, a to będzie oznaczało, że łatwiej będzie nam utrzymać firmę. Co więcej, nie będziemy zmuszeni do zaciągania kredytów, co mogłoby się wiązać z dodatkowymi problemami w przyszłości.

Warto więc zobaczyć jak działa taki faktoring, bo może się okazać, że będzie to dla nas najlepsza propozycja. Warto zobaczyć na jakiej zasadzie działa faktoring, czego oczekuje się od firmy oddającej swoje faktury, jak i od tej, która w trybie natychmiastowym ma za nie zapłacić. Niewątpliwie jeśli zdecydujemy się na faktoring, to możemy być pewni, że łatwiej będzie nam utrzymać zdolność finansową, nawet jeśli korzystanie z takiej usługi będzie się wiązało z koniecznością zapłacenia prowizji. Dlatego też warto zobaczyć jakie firmy oferują nam faktoring, bo tylko wówczas będziemy mogli porównać ich oferty i ocenić, z którą z nich powinniśmy podjąć współpracę, tak aby była ona dla nas jak najbardziej korzystna. Dodatkowo warto też wiedzieć, że taki faktoring może być jawny, cichy albo zaliczkowy, a to oznacza, że im większa będzie nasza wiedza na jego temat, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, z jakiej jego formy powinniśmy ostatecznie skorzystać.

Najważniejsza jest jednak świadomość, że oferowany nam jest faktoring, dzięki któremu będziemy mogli zachować płynność finansową i to bez konieczności zaciągania kredytu.