Kiedy współpracujemy z zagranicznymi firmami, musimy mieć zaufanego tłumacza. Kogoś, kto nie tylko będzie dawał nam gwarancję, że żadne ustalenia z umów nie wyciekną poza firmę, ale też kogoś, kto świetnie będzie się znał na zagadnieniach, którymi będzie zajmowała się nasza firma. Jednak jeśli musimy zorganizować konferencję, albo nasz kontrahent ma do nas przyjechać, musimy zadbać o to, aby w czasie takiego spotkania nie pojawiły się żadne bariery językowe. W takich momentach niezbędne będzie tłumaczenie konsekutywne. Tutaj również powinniśmy zadbać o to, aby zajął się nim najlepszy specjalista. Im lepiej będzie wykonane takie tłumaczenie konsekutywne, tym lepiej będziemy wyglądali w oczach kontrahenta i tym większa będzie szansa na dalszą współpracę.

Czym jest takie tłumaczenie konsekutywne?

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy się dowiedzieć, czym jest tłumaczenie konsekutywne. Chodzi tutaj o tłumaczenie ustne, a więc takie, które będzie się odbywało w trakcie rozmowy. Dlatego też, jeśli potrzebne jest nam takie tłumaczenie konsekutywne, to musimy mieć pewność, że zajmie się nim osoba, która ma odpowiednią wiedzę odnośnie branży, w której działamy, jak i doskonałą pamięć. Wówczas będziemy mieli pewność, że dobrze zapamięta to, co powiedzieliśmy, a następnie prawidłowo przetłumaczy nasze słowa, tak aby nasz rozmówca otrzymał dokładnie taką informację, jaką chcieliśmy mu przekazać.

Takie tłumaczenie konsekutywne wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również świetnej pamięci, skupienia i zorganizowania, ponieważ znacznie trudniej jest tłumaczyć na bieżąco to o czym mówią osoby znajdujące się dookoła nas.

Jak odbywa się tłumaczenie konsekutywne?

Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób odbywa się takie tłumaczenie konsekutywne, to musimy wiedzieć, że my powiemy kilka lub kilkanaście zdań, a następnie tłumacz je przełoży na wybrany przez nas język. Taki sposób tłumaczenia wiąże się z tym, że wystąpienie trwa dwa razy dłużej, jednak nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Aby takie tłumaczenie konsekutywne odbyło się na wysokim poziomie, wystarczy że mówca i tłumacz znajdą się jak najbliżej siebie i dodatkowo jeszcze tłumacz musi posiadać odpowiednią wiedzę i słownictwo, odnośnie tematów, które mają być poruszane na takim spotkaniu. Co istotne to również fakt, że takie tłumaczenie konsekutywne sprawdzi się nie tylko podczas konferencji, ale również wywiadów, rozmów handlowych czy ślubów. Nic więc dziwnego, że tak często jest wykorzystywane, w końcu podczas rozmowy z obcokrajowcem, nie chcemy aby na przeszkodzie stanął nam język. Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości jeśli chodzi o tłumaczenie konsekutywne. Im lepiej będziemy wiedzieli, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wybierania takiego tłumacza, tym łatwiej będzie nam znaleźć takiego, który perfekcyjnie wywiąże się ze swojego zadania. Dodatkowo jeszcze powinniśmy mieć świadomość, że takie tłumaczenie konsekutywne może być bardzo stresujące, ponieważ wszystko dzieje się szybko i w czasie rzeczywistym, a to oznacza, że musimy mieć pewność, iż zatrudniamy osobę, która jest odporna na stres i świetnie wie, jak powinna wykonać swoje zadanie. Pamiętajmy też, że takie tłumaczenie konsekutywne wymaga sporych umiejętności, a to oznacza, że czasami lepiej zapłacić za nie więcej, ale mieć pewność, że będziemy mogli skorzystać z usług specjalisty, który idealnie zna się na swoim zadaniu i będzie potrafił reagować nawet wówczas, gdy pojawią się jakieś nieprzewidziane sytuacje.