W wielu firmach gromadzone są materiały, które przechowywane w niewłaściwy sposób, albo poddane działaniu określonych czynników, mogą doprowadzić do wybuchu. Dlatego też istotne jest to, aby w takich firmach była przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem. Wówczas będzie można ustalić, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia takiego wybuchu, ale również będzie możliwe wyznaczenie stref, które są szczególnie na niego narażone. W zależności od konkretnej strefy, ocena zagrożenia wybuchem wskaże nam również jakie działania muszą tam być podejmowane, aby zmniejszyć to ryzyko, jak również, jakie urządzenia powinny być wykorzystywane w tych strefach zagrożenia wybuchem, tak abyśmy mieli pewność, że w razie potrzeby, będziemy mogli w odpowiedni sposób zareagować. Co więcej taka ocena zagrożenia wybuchem powinna być przeprowadzana systematycznie, abyśmy mieli pewność, że te wytyczne są utrzymywane przez cały czas.

Jak powinna być przeprowadzana ocena zagrożenia wybuchem?

Musimy mieć świadomość, że jeśli w naszej firmie ma być przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem, to musi być wzięte pod uwagę jak najwięcej czynników.

Będziemy wówczas wiedzieli, gdzie powinniśmy składować dane materiały, w jaki sposób je zabezpieczać, aby niepowołane osoby nie miały do nich dostępu. Dodatkowo jeszcze taka ocena zagrożenia wybuchem podpowie nam, jakie działania musimy podejmować, a czego powinniśmy unikać. Co istotne, ocena zagrożenia wybuchem będzie nam potrzebna również do tego, aby ocenić jakie urządzenia musimy zastosować, aby w razie zagrożenia móc podjąć odpowiednie działania. W niektórych przypadkach będą nam oferowane urządzenia, które przeznaczone będą do pracy pod ziemią, w innych takie, które będziemy mogli stosować na powierzchni.

Niezwykle istotna jest prawidłowa ocena zagrożenia wybuchem

Musimy sobie przede wszystkim zdawać sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowo przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem. To właśnie jej przeprowadzenie pozwoli określić, czy urządzenia, które będą stosowane w strefie zagrożenia wybuchem, mają mieć budowę ognioszczelną czy może wystarczy tylko to, że będzie ona w odpowiedni sposób wzmacniana.

Co więcej, taka ocena zagrożenia wybuchem może nam również wskazać, czy takie urządzenia muszą być wodoszczelne. Wszystko będzie miało tutaj ogromne znaczenie, jeśli będziemy chcieli mieć pewność, że w razie wybuchu będziemy w stanie szybko zapanować nad daną sytuacją. Dodatkowo jeszcze powinniśmy pamiętać, że taka ocena zagrożenia wybuchem powinna być regularnie przeprowadzana, tak abyśmy mogli sprawdzić czy nie popadliśmy w rutynę i nie zaczęliśmy stosować rozwiązań, które w danych strefach nie powinny mieć w ogóle miejsca. W strefie zagrożonej wybuchem będziemy mieli również wykazane, z jakich narzędzi możemy korzystać podczas prac. W niektórych przypadkach dozwolone będą tylko te, które wytwarzają pojedyncze iskry, w innych możliwe będzie wykorzystanie takich narzędzi, które wytwarzają snopy iskier. Nie mniej, jeśli zostanie u nas przeprowadzona ocena zagrożenia wybuchem, wyznaczone będą strefy, w których to zagrożenie jest największe, w których średnie, a w których najmniejsze, to będziemy wiedzieli, jak wykonywać swoje obowiązki w taki sposób, aby maksymalnie zminimalizować zagrożenie wystąpienia wybuchu.

To też oznacza, że będziemy wówczas wiedzieli, z jakich narzędzi możemy korzystać w każdej z tych stref podczas pracy, jak również będziemy wiedzieli, jakie narzędzia powinny się tam znaleźć, abyśmy w razie potrzeby mogli szybko ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia, gdyby doszło do wybuchu.