Jeśli posiadamy samochód, to musimy o nim jak najwięcej wiedzieć. Im lepiej będziemy znali zasady funkcjonowania poszczególnych jego części, tego z czego składa się samochód, tym łatwiej będzie nam przeciwdziałać różnym awariom i sprawiać, że nasz samochód przed długi czas będzie działał bez najmniejszych problemów. Dlatego też warto wiedzieć, w jakim miejscu wykorzystuje się oleje przekładniowe i dlaczego tak ważne jest to, aby były one odpowiednio dobrane. Jak się okazuje, oleje przekładniowe są jednym z ważniejszych elementów w skrzyni biegów, a to oznacza, że naprawdę wiele będzie od nich zależało. Jeśli nie chcemy, aby nasza skrzynia biegów uległa awarii, to musimy wybierać odpowiednie oleje przekładniowe i pamiętać o ich systematycznym sprawdzaniu.

Co musimy wiedzieć, jeśli chodzi o oleje przekładniowe?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że skrzynia biegów, zwłaszcza ta manualna, ma bardzo skomplikowany mechanizm, który potrzebuje odpowiedniego smarowania. To też oznacza, że istotne jest to, abyśmy wykorzystywali odpowiednie oleje przekładniowe, które będą odpowiadały za smarowania tych elementów, aby nie dochodziło do ich awarii.

Musimy jednak mieć świadomość, że w takich momentach pojawiają się drobinki metali, a to oznacza, że co jakiś czas powinniśmy wymieniać oleje przekładniowe, tak abyśmy zmniejszali prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, która wymuszałaby na nas przeprowadzenie bardzo kosztownej naprawy. Oczywiście, aby takie oleje przekładniowe spełniały swoje zadanie, muszą być dopasowane do konkretnego modelu samochodu, w którym mają się znaleźć. Dlatego zanim kupimy taki olej przekładniowy, najpierw musimy się zastanowić, który z nich jest rekomendowany w naszym przypadku.

Na co zwracać uwagę wybierając oleje przekładniowe?

Im większą wiedzę będziemy mieli na ten temat, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, które oleje przekładniowe są dedykowane do naszego modelu. Dlatego warto wiedzieć, że opisuje się je znacznikiem GL i cyfrą od 1 do 6. Im większa będzie cyfra na sugerowanym dla nas oleju przekładniowym, tym trudniejsze warunki pracy może on mieć. Z tego też powodu musimy sprawdzić w książce od producenta, jakie oleje przekładniowe możemy wykorzystać w tym przypadku, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno.

Istotną informacją może być tutaj również to, że takie oleje przekładniowe możemy ze sobą mieszać. Jednak musimy dopilnować, aby były one z tej samej rodziny i miały tą samą lepkość. Ważne będzie również to, abyśmy pamiętali o regularnej wymianie tego oleju, nawet jeśli nie wycieka i nic nie wskazuje, żeby działo się coś złego, warto go wymieniać co kilka lat. Koniecznie zobaczmy jaką rolę do spełnienia w naszym samochodzie mają oleje przekładniowe. Im większą będziemy mieli na ten temat świadomość, tym większa będzie szansa, że zrozumiemy, jak ważne jest to, aby ten olej był odpowiednio dobrany. W razie czego zawsze możemy się udać do mechanika, on nam podpowie, jakie oleje przekładniowe są dla nas najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że występują w różnych rodzajach. Im cięższe warunki pracy ma nasza skrzynia biegów, tym ważniejsze będzie to, aby znalazł się w niej olej przekładniowy, który będzie przystosowany do tych warunków.

Dlatego też musimy mieć pewność, że wybieramy jego odpowiednią lepkość, bo tylko wówczas zapewni on właściwe smarowanie w naszej skrzyni biegów. No i pamiętajmy, aby takie oleje przekładniowe wymieniać w odpowiednich odstępach czasu, bo tylko wówczas będą dobrze spełniały swoje zadanie.