Kiedy prowadzimy firmę, chcielibyśmy wiedzieć, co ludzie myślą o produktach czy usługach, które oferujemy, czy są one potrzebne, czy można byłoby coś zmienić. Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do dużej grupy ludzi, w krótkim czasie, będzie przeprowadzenie ankiety. Zajmują się tym odpowiednio przygotowane firmy, jednak warto mieć świadomość, że mamy tutaj różne ich rodzaje, a to oznacza, że powinniśmy znać różnice między ankietami, aby móc powiedzieć, która z nich będzie dla nas najlepszą propozycją. Dużym powodzeniem cieszą się CATI: badania telefoniczne, bo są one bardzo wiarygodne i pozwalają w krótkim czasie przebadać sporą grupę ludzi.

Jednak pamiętajmy też, że CATI: badania telefoniczne wymagają znajomości numerów telefonów.

Co zyskujmy jeśli zdecydujemy się na CATI: badania telefoniczne

Decyzję o tym, jaki rodzaj ankiety będzie najlepiej przeprowadzić powinniśmy zostawić specjalistom. Oni będą wiedzieli jak dotrzeć do osób, które mogą być zainteresowane naszymi usługami, jak również w jaki sposób przeprowadzać takie ankiety. Nie mniej warto mieć świadomość, że jeśli wybrane będzie CATI: badania telefoniczne, to możemy liczyć na bardziej wiarygodne odpowiedzi, bo rozmówcy będą się skupiali na zadawanych pytaniach.

Dodatkowo nie ma złych i dobrych odpowiedzi, im bardziej prawdziwie dana osoba będzie odpowiadała, zgodnie z własnymi odczuciami, tym będzie lepiej. Jeśli CATI: badania telefoniczne są przeprowadzane w luźnej formie, to może to oznaczać, że osoby do których będziemy dzwonić, będą mniej zestresowane, a wówczas te ich odpowiedzi również będą bardziej prawdziwe i adekwatne do tego, co faktycznie myślą.

Badanie internetowe a CATI: badania telefoniczne

Można się zastanawiać czy lepszym rozwiązaniem nie będzie badanie internetowe, bo nigdzie nie musimy zdzwonić, jedynie rozsyłamy ankiety. Pamiętać jednak musimy, że tutaj możemy mieć mniejszą wiarygodność w odpowiedziach.

Ludzie czasami nawet nie czytają tych pytań tylko zaznaczają to co akurat im się kliknie. Dlatego też, jeśli zależy nam, na jak najbardziej prawdziwych odpowiedziach, to CATI: badania telefoniczne będzie tutaj najlepszą opcją, którą możemy wybrać. Mając badania internetowe, w razie wątpliwości ludzie nie będą mogli dopytać, czy odpowiednio zrozumieli pytanie. Jeśli wykonywane będzie CATI: badania telefoniczne, wówczas taka możliwość będzie, a to również będzie podnosiło jakość i wiarygodność takich badań.

Koniecznie zobaczmy w jaki sposób możemy sprawdzić opinie naszych klientów. Może się tutaj okazać, że będziemy mieli zaproponowane różne ankiety i będziemy musieli się dokładnie zastanowić jak to wygląda w naszym przypadku, który typ ankiety da nam najwięcej odpowiedzi. Jeśli wybierzemy CATI: badania telefoniczne, to będziemy mieli większą szansę na uzyskanie prawdziwych odpowiedzi, nad którymi osoba ankietowana faktycznie się zastanowi. Dodatkowo może się okazać, że tutaj łatwiej będzie nam uzyskać jakieś dokładniejsze informacje, zwłaszcza jeśli na koniec pozostawimy możliwość luźnej wypowiedzi na temat danej usługi czy produktu.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim będzie to, aby CATI: badania telefoniczne było przeprowadzone przez profesjonalistów. Oni będą wiedzieli, jak powinny być skonstruowane pytania i w jaki sposób prowadzić rozmowę, aby odpowiedzi były jak najbardziej autentyczne.